Szkoła Podstawowa nr 234 im. Juliana Tuwima w Warszawie

Biblioteczka - nie tylko dla rodziców

wstecz »

Bezpieczne korzystanie z sieci

W XXI wieku coraz częściej porozumiewamy się wykorzystując nowoczesne technologie komunikacyjne. Internet daje nam możliwość wymiany myśli i poglądów, służy osobom prywatnym i firmom. Jest narzędziem, po które sięgamy podczas nauki i pracy. To także "kopalnia informacji" oraz źródło rozrywki. Trzeba tylko mądrze się nim posługiwać.

Bezpieczne korzystanie z sieci polega na:
1. ochronie danych osobowych (numery i hasła dostępu, nazwy użytkowników i loginy, tzw. namiary, czyli numery telefonów, adresy poczty elektronicznej, numery i nazwy komunikatorów, nazwisko, numer telefonu, adres i nazwa szkoły),
2. przekazywaniu ważnych danych na stronach szyfrowanych. (Poznać je można po włączonej kłódeczce pokazanej w oknie przeglądarki internetowej),
3. nie podawaniu adresu zamieszkania na stronach internetowych ani w jakichkolwiek innych miejscach w Internecie,
4. nie podawaniu adresu e-mail podczas rejestrowania się w celu korzystania z wszelkich usług, promocji itp.
5. nie reagowaniu na spam, nie wysyłaniu próśb o wypisanie, nie wchodzeniu na strony, na których można się rzekomo wypisać z listy spamowej,
6. wyłączeniu w programie pocztowym automatycznego pobieranie obrazów,
7. korzystaniu z filtrów antyspamowych. (Można je uruchomić bezpośrednio w ustawieniach poczty elektronicznej),
8. nie ujawnianiu loginu, hasła, numeru karty, gdyż banki i instytucje finansowe nigdy nie wysyłają e-maili z prośbą o ujawnienie jakichkolwiek danych,
9. zdjęcia nie powinny pozwalać na jednoznaczną identyfikację osoby na niej przedstawionej oraz nie powinny przedstawiać szczegółów (np. adresu domu, rejestracji samochodowej) czy być zachętą dla włamywaczy (drogi sprzęt RTV, AGD).

8 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu

Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznanym osobom
Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.

Nigdy nie podawaj komuś swojego hasła
Chyba, że masz ochotę na to by ktoś grzebał w twojej poczcie, koncie w Naszej Klasie czy Gronie. I, na przykład, wysyłał głupie wiadomości do wszystkich twoich znajomych. Jako ty.

Używaj programów antywirusowych i antyspamowych.
Warto zabezpieczyć swój komputer, chyba że masz ochotę na to, że ktoś będzie go wykorzystywał do swoich szemranych celów.

Update!
To, że masz program antywirusowy czy antyspamowy to połowa sukcesu. Nie zapomnij włączyć opcji update'owania tych programów. Dzięki temu, będą zabezpieczały komputer przed najnowszymi wirusami. A nowe wirusy pojawiają się codziennie.

Nie wierz wszystkiemu, co czytasz w sieci
W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy. Jednak, często są one zrobione tylko po to, żeby wyłudzić twój adres e-mail i zalać potem skrzynkę tonami spamu. Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.

Nigdy nie umawiaj się na spotkanie z nieznajomą osobą
Fajnie poznać kogoś na czacie, ale czy to znaczy że chcemy się z tą osobą od razu spotykać? Jaką mamy gwarancję, że poznana w internecie osoba będzie tą samą osobą w "realu"? Żadną. Dlatego lepiej zachować ostrożność i poprosić rodziców o radę.

Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą, której nie znasz
Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz na czasie czy GG, nie zgadzaj się na połączenie wideo. A już szczególnie wtedy, jeśli ta osoba sama go nie udostępnia. Czy chcesz rozmawiać z kimś, kto widzi ciebie, nie widząc go? Raczej nie.

Nie odpowiadaj na zaczepki w sieci
Jeśli ktoś wysyła ci obraźliwe maile albo zaczepia na czacie - nie odpowiadaj. Po co się wkręcać? Takie złośliwe osoby tylko na to czekają. Lepiej zignorować ich wiadomości - w końcu znudzi im się wysyłanie tych głupot i poszukają innej ofiary.

Warto przeczytać!

Bezpieczna komunikacja

Jak być bezpiecznym w Internecie?

Kontakty z nieznajomymi

Rodzaje niebezpieczeństw

Dobre i złe ściąganie

Rady dla rodziców

Informacje zostały przygotowane na podstawie zgromadzonych w Internecie wiadomości znajdujących się na poniższych stronach.

http://www.sieciaki.pl
http://www.przedszkolaki.sieciaki.pl
http://www.dzieckowsieci.pl
http://www.dbi.pl
http://www.kidprotect.pl
http://www.fdn.pl
http://www.helpline.org.pl
http://www.saferinternet.pl
http://www.dyzurnet.pl

Opracowała: p. A. Urban


 
 
 
 


Szkoła Podstawowa nr 234 im. J. Tuwima
ul. Esperanto 5
01-049 Warszawa
tel. (22)838-16-83
fax (22)838-16-83
więcej

Plan lekcji
zobacz

Dzwonki

1.8.00-8.45
2.8.55-9.40
3.9.50-10.35
4.10.45-11.30
5.11.40-12.25
6.12.45-13.30
7.13.50-14.35
8.14.40-15.25
9.15.30-16.15

Wykaz podręczników
w roku szk. 2018/19

Zajęcia dodatkowe
w roku szk. 2018/19

Szkola bez Przemocy

Szkoła z Klasš 2.0 Mistrzowie_kodowania

Ksišżki naszych marzeń

Wars_i_Sawa

Cała Polska Czyta Dzieciom

Indywidualizacja procesu nauczania

Szkoła przyjazna uczniom z dysleksjš

Energowładni