Dzień Bociana Białego

(31.05.2012r.)

31 maja obchodzony jest przez miłośników przyrody w Polsce i na świecie jako Dzień Bociana Białego.

Z okazji Dnia Bociana Samorząd Uczniowski przypomniał o potrzebie ochrony bociana białego. Wykonane z tek okazji prace plastyczne dzieci zostały wyeksponowane na ruchomych tablicach na terenie szkoły.

Bocian biały to ptak powszechnie znany i lubiany, symbol polskiej przyrody. Często pojawia się w wierzeniach ludowych, przysłowiach i powiedzeniach. Utożsamiany jest ze szczęściem i narodzinami. To także jeden ze zwiastunów wiosny.
Niestety liczba zamieszkałych bocianich gniazd zmniejsza się z roku na rok. Przyczynami tego niepokojącego zjawiska są takie działania człowieka jak: zabudowa terenu, osuszanie mokradeł oraz wzrost stosowania chemicznych środków ochrony roślin w rolnictwie.

Warto wiedzieć:
- Potężne, długie i szerokie skrzydła bociana umożliwiają mu lot bez większych strat energii wykorzystując wznoszące się ciepłe strumienie powietrza.
- Bociany posiadając 4 pisklęta muszą dostarczyć im ok. 3 kg pożywienia dziennie.
- Młode bociany uczą się pewnych zachowań od swoich rodziców.
- Najstarszy zaobrączkowany bocian żyjący na wolności miał 33 lata.
- Bocian nie potrafi śpiewać, jedynie cicho świszczy wypuszczając powietrze przez tchawicę lub klekocze dziobem.
- Bocian zlatując do gniazda wita się określonym dla danej pary ceremoniałem. Ceremoniał ten składa się z gestów głową, szyją i skrzydłami oraz odpowiedniego klekotu i świstu.
- Znaczącym problemem są pozostawiane na polach plastykowe sznurki do snopowiązałek. Sznurki te wykorzystywane są przez bociany przy budowie gniazd. To dla tego gatunku olbrzymie niebezpieczeństwo. Często wpijają się w skórę nóg (szczególnie młodych ptaków), ranią ją i uniemożliwiają dopływ krwi do kończyny. Powoduje to obrzęki, zakażenia i często kończy się poważnym okaleczeniem lub nawet śmiercią bocianów.

Wielu okaleczonych w ten sposób ptaków nie udaje się uratować!

8.14.40-15.25
9.15.30-16.15