Wielokulturowe Obchody Dnia Wszystkich Świętych

(23.10.2020 r.)

Bułgaria
Zmarli wspominani są podczas Zaduszek Archanielskich, które wypadają 3 listopada. Święto to często nazywane jest Zaduszkami Czereśniowymi ze względu na czereśnie, które przynosi się na cmentarz.

Włochy
W tym dniu Włosi obdarowują się prezentami, np. dzieci na Sycylii zostawiają przed domami buty, modląc się za zmarłych, liczą, że ich buty zostaną wypełnione prezentami i słodyczami.

Gruzja
Przy każdym grobie znajduje się mały stolik z podobizną zmarłego i butelką wina. Członkowie rodziny odwiedzając cmentarz, powinni wypić zdrowie zmarłego.

Meksyk
Cukierki, kolorowe kwiaty, czekoladowe czaszki i wieńce w kształcie gitar – meksykański Dzień Zaduszny nie przypomina tych polskich. Na cmentarzu zamiast zadumy jest rodzinna fiesta, na której najlepiej bawi się sam nieboszczyk.

Chiny
W Chinach dzień, w którym wspominani są zmarli, to Święto Duchów. Chińczycy odwiedzają cmentarze, gdzie przed tabliczkami przodków palą papierowe imitacje pieniędzy, odzież i inne przedmioty codziennego użytku. Efektowną tradycją jest puszczanie na wodę małych trzcinowych łódek z lampionami, które mają wyznaczać kierunek zagubionym duchom.

Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji odwiedzania grobów bliskich w All Saints’ Day (Dzień Wszystkich Świętych) czy w All Souls’ Day(Zaduszki).Dni te nie różnią się niczym innym od pozostałych w roku. Anglicy normalnie udają się do pracy.

W naszej szkole nauczyciele języków obcych (angielskiego i hiszpańskiego) postanowili przybliżyć uczniom dwa charakterystyczne święta związane ze Wszystkimi Świętymi:

Día De Los Muertos – święto bardzo uroczyście obchodzone w Meksyku oraz Hallowean – święto hucznie obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Poszerzając wiedzę o świecie i innych kulturach uczniowie na lekcji języka angielskiego obejrzeli film Coco w wersji anglojęzycznej, którego fabuła rozgrywa się właśnie w czasie Día De Los Muertos. Natomiast uczniowie klas młodszych poznali podstawowe słownictwo oraz zabawy związane z Hallowean i kolorowali dynie.

Z kolei uczniowie z klasy 7c i 7s na lekcji języka hiszpańskiego obejrzeli prezentację na temat Dnia Zmarłych w Meksyku, poznali podstawowe słownictwo i elementy obchodów tego święta, śpiewali meksykańskie piosenki oraz kolorowali czaszki i Katriny.

Tekst: p. A. Pulińska i p. A. Iglesias Perez